Acer Swift Air 14 Introduced With Intel Core Series 3 Processor, 120Hz WUXGA Display, and Up to 19 Hours Battery Life

Following the announcement of Swift Spin 14 AI, Acer has now introduced its new Swift Air 14 laptop, powered by the latest Intel Core Series 3 processors.
Read more about it below.
Acer Swift Air 14 – Officially Introduced
The newly-introduced Acer Swift Air 14, carrying the model number of ‘SFA14-I31’, has been designed as a thin-and-light laptop for everyday users, students, families, and small businesses. It comes powered by up to Intel Core 7 processor 350, along with Intel Graphics, and the laptop is also equipped with a dedicated NPU delivering up to 17 TOPS. Speaking more, the device offers up to 40 platform TOPS, enabling AI-related workloads and Windows 11 AI experiences.
For its display, the Acer Swift Air 14 features a 14-inch WUXGA display with a 1920 x 1200 pixels resolution, 16:10 aspect ratio, 120Hz refresh rate, 350 nits brightness, and 100% sRGB colour coverage. It also has an all-aluminium chassis and will be made available in four colour choices of Sage Green, Frost Blue, Blossom Pink, and Lilac Purple. The laptop weighs 1.25 kg and measures 12.9 mm at its thinnest point, while its 180-degree hinge lets the screen lay flat.
Coming to its memory and storage options, the Swift Air 14 supports up to 16GB LPDDR5 onboard memory and up to 512GB M.2 SSD storage, which can be upgraded to 1TB. It packs a 70Wh 3-cell Li-ion battery and is claimed to offer up to 19 hours of battery life based on video playback test results. The laptop also supports fast charging, and Acer says that it can be charged up to 50% in 30 minutes.
Speaking more, the laptop also features a FHD IR camera with Windows Hello facial recognition and a physical camera privacy shutter. It is also equipped with Acer PurifiedVoice for AI-aided noise cancellation and Acer PurifiedView for video enhancements. On the audio side, it has built-in quad stereo speakers with DTS X:Ultra Audio and dual digital microphones.
For connectivity, the Acer Swift Air 14 comes with Intel Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth 5.3 or above, two USB Type-C ports, one USB 3.2 Type-A port, and an audio jack. Other key features include AcerSense and Acer Intelligence Space.
Availability
The Acer Swift Air 14 will be made available in North America in August 2026, in EMEA in July 2026, and in Australia in Q3 2026. Its pricing and other related details will be revealed once the laptop launches in the respective regions.
Stay tuned for more updates.
Specifications
| Name | Acer Swift Air 14 |
| Model | SFA14-I31 |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Up to Intel Core 7 processor 350 |
| Graphics | Intel Graphics |
| Display | 14-inch WUXGA (1920×1200) Display 16:10 aspect ratio, sRGB 100%, 120 Hz refresh rate, 350 nit brightness |
| Memory | Up to 16 GB LPDDR5 onboard memory |
| Storage | Up to 512 GB M.2 SSD (upgradeable to 1TB) |
| Camera | FHD IR camera with privacy shutter, Windows Hello facial recognition |
| Audio | Built-in quad stereo speakers, built-in dual digital microphones |
| Ports | Two USB Type-C (full function), USB 3.2 Type-A, Audio jack |
| Battery | 70 Wh 3-cell Li-ion battery
Battery life: Up to 19 hours (based on video playback test results) Up to 16 hours (based on web browsing test results) Up to 12 hours (pursuant to MobileMark® 30) |
| Networking | Intel Wi-Fi 6E AX211, Bluetooth 5.3 or above |
| Dimensions/Weight | 313.99 mm (W) x 222.65 mm (D) x 12.9/13.3 mm (H) (12.36 x 8.77 x 0.51/0.52 inches)
1.25 kg |
| Chassis materials and color | Aluminum chassis in sage green, frost blue, blossom pink, or lilac purple |
| Features | DTS® X:Ultra Audio, AcerSense, Acer Intelligence Space, Acer PurifiedView, Acer PurifiedVoice |
| Name | Acer Swift Spin 14 AI |
| Model | SFSP14-I51T |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Up to Intel Core Ultra 9 processor 386H |
| Graphics | Intel Graphics |
| Display | 14-inch WUXGA (1920×1200) Display 16:10 aspect ratio, sRGB 100%, 120 Hz refresh rate, 300 nits brightness |
| Memory | Up to 32 GB DDR5 memory |
| Storage | Up to 1 TB PCIe Gen 4 SSD |
| Camera | 5 MP + IR camera with privacy shutter, Windows Hello facial recognition |
| Audio | DTS®X: Ultra, dual speakers, built-in triple digital microphone array |
| Ports | Two Thunderbolt™ 4, two USB 3.2 Type-A, HDMI 2.1, Audio jack, microSD card reader |
| Battery | 71 Wh 4-cell Li-ion battery
Battery life: Up to 26 hours battery life (based on video playback test results) Up to 16.5 hours (based on web browsing test results) Up to 14 hours (pursuant to MobileMark® 30) |
| Networking | Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4 or above |
| Dimensions/Weight | 312.8 (W) x 231.6 (D) x 16.9/17.1 (H) mm, 12.31 (W) x 9.12 (D) x 0.67 inches
1.40 kg |
| Chassis materials and color | Aluminum chassis in platinum silver |
| Features | 360-degree hinges, Biometric fingerprint reader, Copilot+ PC, Acer Sense, Acer Assist, Acer VisionArt, Acer User Sensing, MIL-STD-810H certification, Acer PurifiedView, Acer PurifiedVoice |