OnePlus Nord 6 Gets Another Price Hike in India Within Just a Week, Now Starts at INR 42,999

Smartphone brands have lately been increasing the pricing of several of their devices, and this is said to be because of the increased component cost in the market. Recently, OnePlus had increased the pricing of its Nord 6 smartphone within just a month of its launch, and now, the device has again received another price hike in India.
Here is more to it.
Latest OnePlus Nord 6 – Gets Another Price Hike in India
The OnePlus Nord 6 smartphone was earlier brought out in the Indian market in two storage options, and the brand had recently revised the pricing of both variants. On the 20th of May 2026, OnePlus increased the price of the 8GB/256GB storage variant to INR 41,999, following a price hike of INR 3,000 from its launch price. The 12GB/256GB storage variant was also increased to INR 46,999, after getting a price hike of INR 5,000 from its launch price.

Now, just after a week, the brand has again increased the pricing of both variants in the Indian market. As per the details updated on the OnePlus India and Amazon India websites, the 8GB/256GB storage variant of the OnePlus Nord 6 smartphone is now priced at INR 42,999, while the 12GB/256GB storage variant is now listed with a price tag of INR 47,999. This means that both variants have received another price hike of INR 1,000.
To note, this is the second price revision for the OnePlus Nord 6 smartphone in a short span of time, and the new pricing is already visible via the brand’s official India website and Amazon India. Looking at how smartphone brands are now increasing the pricing of their devices, it seems that soon mid-range smartphones may also start being called flagships. You may also check out the specs of the Nord 6 below.
OnePlus Nord 6 Specifications
Specifications |
OnePlus Nord 6 |
General |
|
| Dimension | 162.5 x 77.5 x 8.5 mm |
| Weight | 217 gm |
Connectivity |
|
| Network | 2G/3G/4G/5G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Version 6.0 |
| NFC | Yes |
Platform |
|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4 |
| Primary Clock Speed | Not specified |
| GPU | Adreno 825 |
| Operating System | Android 16 Based OxygenOS 16.0 |
| Cooling System | 33147 mm² Heat Dissipation Area |
| Storage Options | 8GB/256GB and 12GB/256GB (LPDDR5X RAM + UFS 4.1) |
Display |
|
| Display Type | Sunburst AMOLED Flex Display |
| Screen Size | 6.78” |
| Screen Resolution | 2772 x 1272 Pixels |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Brightness Rate | 800 nits / 1800 nits (HBM) / 3600 nits (Peak Brightness) |
Camera |
|
| Rear Camera | 50MP (Main, OIS) + 8MP (Ultra-Wide) |
| Front Camera | 32MP |
Sensors |
|
| Fingerprint Scanner | Yes, In-display Fingerprint Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR Blaster | Yes |
| Color Spectrum | Yes |
| Satellite Connectivity | No |
Battery |
|
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Charging Features | 80W SUPERVOOC Wired Fast Charging / 27W Reverse Wired Charging / Bypass Charging |
Colors |
|
| Color Variants | Not specified |