Infinix XPAD 30 Pro Carrying Model Number “X1103B” Spotted on EEC Certification

Following the launch of the Infinix XPAD 30E in February of 2026, Transsion Holdings appears to be expanding the series. A new tablet carrying the moniker ‘XPAD 30 Pro’ has just cleared EEC certification.
Read more about it below.
Infinix XPAD 30 Pro – EEC Certification
With the notification number “KZ0000013464”, an Infinix-branded tablet, the ‘XPAD 30 Pro’, has appeared on the EEC certification platform with the model number “X1103B”. As per the certification listing, the date of notification registration is mentioned as the 18th of April 2026, while its validity extends until the 31st of December 2035.
Sadly, this certification does not reveal any specifications of this upcoming tablet from Infinix, but it does confirm that the device will be launching in the European market.

Looking into the past, the Infinix XPAD 20 Pro, which is its predecessor, was launched in September of last year. But as this new device has appeared on the EEC certification platform, this suggests that the XPAD 30 Pro might launch early.
As for its specifications, we will have to wait for the device to appear on other certifications or listings, such as TÜV or Geekbench, which could reveal more details. In the meantime, you can check out the specifications of the Infinix XPAD 20 Pro.
Infinix XPAD 20 Pro Specifications
Specifications |
Infinix XPAD 20 Pro |
General |
|
| Dimension | 278.6 x 173.6 x 6.6 mm |
| Weight | 545 gm |
Connectivity |
|
| Network | 2G/3G/4G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Version 5.2 |
| NFC | No |
Platform |
|
| Processor | MediaTek Helio G100 Ultimate (6 nm) |
| Primary Clock Speed | 2.2 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating System | Android 15 |
| Storage Options | 4GB/128GB, 8GB/128GB, and 8GB/256GB (UFS 2.2) |
Display |
|
| Display Type | IPS LCD Display |
| Screen Size | 12.0” |
| Screen Resolution | 1200 x 2000 Pixels |
| Refresh Rate | 90Hz |
| Brightness Rate | 450 nits |
Camera |
|
| Rear Camera | 8MP |
| Front Camera | 5MP |
Sensors |
|
| Fingerprint Scanner | No |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | No |
| Gyroscope | No |
| Compass | No |
| Barometer | No |
| IR Blaster | No |
| Color Spectrum | No |
| Satellite Connectivity | No |
Battery |
|
| Battery Capacity | 8000 mAh |
| Charging Features | 18W Wired Charging / Reverse Charging |
Colors |
|
| Color Variants | Titanium Grey, Mist Blue |