Acer Unveils New Predator and Nitro Gaming Monitors With 3D Support, 5K Resolution, and Up to 1000Hz Refresh Rate

Ahead of Computex 2026, which will be held in the first week of June, the newest Predator and Nitro gaming monitor lineup, consisting of the brand’s latest models made for gamers and creators, has been unveiled. A total of five new gaming monitors have been introduced, focusing on aspects like 3D experiences, DFR technology, 5K clarity, anti-tearing support, and up to 1000Hz refresh rates.
Check out more about these latest devices below.
Acer Predator XB273K 3D
Acer’s Predator XB273K 3D has been introduced as a 27″ 3D gaming monitor, and it offers 4K UHD resolution. The device equips 3D eye-tracking technology, and supports specs like 180Hz refresh rate, 2D-to-3D conversion, AMD FreeSync Premium, and NVIDIA G-SYNC Compatible. Additionally, a local AI model onboard is also among its notable specs and thanks to which, standard 2D content can be transformed into immersive 3D visuals by making use of a connected device’s graphics processing capabilities.

The monitor also debuts the new SpatialLabs 3D Hub app, through which users will be able to adjust settings and 3D modes, synchronize connected devices, and access multiple leading games in native 3D. For supported titles, 3D visuals will be enabled and gamers can view environments, characters, and action scenes with more depth and dimensionality.
Acer Predator X34 F1
About the Acer Predator X34 F1, it has been introduced as a 34″ gaming monitor made for competitive esports players, and it offers a WQHD QD-OLED panel with 3440 x 1440 pixels resolution. The device supports specs like 360Hz refresh rate, 0.03ms GtG response time, 99% DCI-P3 colour accuracy, Delta E<2 precision, and VESA DisplayHDR True Black 500 certification.

AMD FreeSync Premium Pro, NVIDIA G-SYNC Compatible, and Variable Refresh Rate support are also its key features. Furthermore, the monitor equips a QD-OLED Penta Tandem panel, and it adopts a five-layer blue emission structure which is said to enhance brightness and efficiency, while also extending the screen lifespan and durability.
Speaking more, the Predator X34 F1 has been given an 1800R curvature and a 21:9 aspect ratio, bringing a more immersive gaming experience for users. Eye protection features such as BlueLightShield Pro, Flickerless, and Low-dimming technologies are also offered, making it useful for gamers who spend long hours playing.
Acer Nitro XV345CKR P
Speaking of the Acer Nitro XV345CKR P gaming monitor, it has been brought out as a 34″ curved monitor for casual gamers, and it comes with 5K WUHD resolution of 5120 x 2160 pixels. The device uses a Vertical Alignment panel, and Mini LED backlighting with 1344 zones is also offered for better contrast, detail, and depth.

The monitor supports a 180Hz refresh rate, and with Dynamic Frequency and Resolution technology, it can be boosted to 360Hz at WFHD resolution. VESA DisplayHDR 1000 certification, Delta E<2 colour accuracy, and 95% DCI-P3 colour gamut are also among its key specs. Additionally, AMD FreeSync Premium Pro and NVIDIA G-SYNC Compatible support are also supported on the device.
Acer Nitro XV320QX
The Acer Nitro XV320QX has been introduced as a 31.5″ gaming monitor, and it offers a 5K resolution of 5120 x 2880 pixels. The device supports a 165Hz refresh rate, which can be boosted to 330Hz at QHD resolution with Dynamic Frequency and Resolution technology.
About the other specs, the monitor equips fast liquid crystal IPS, and supports up to 0.5ms GtG response time. AMD FreeSync Premium support is also part of it, thanks to which users can get smooth and tear-free gaming experiences. The display further comes with 95% DCI-P3 colour gamut and Acer HDR400, while Acer Smart Dial and an infrared remote have also been given to simplify settings adjustment such as brightness, contrast, and input.
Acer Nitro XV273U F5
Finally, for the Acer Nitro XV273U F5 model, the device has been introduced as a 27″ gaming monitor made to bring competition-grade speeds to a broader range of gamers. It offers QHD resolution of 2560 x 1440 pixels, and supports a maximum refresh rate of up to 540Hz.

With Dynamic Frequency and Resolution technology, the monitor can deliver up to 1000Hz refresh rate at HD resolution, thanks to which users will be able to get ultra-smooth 2D motion scenes and elite-level speed. For colours, the device supports 95% DCI-P3 colour gamut, Delta E<2 colour accuracy, and VESA DisplayHDR 600. Additionally, AMD FreeSync Premium and NVIDIA G-SYNC Compatible support are also supported, while fast liquid crystal IPS, dual light bars, and VRB Pro are also among its other notable features.
Acer Predator and Nitro Gaming Monitor Lineup
Specifications
| Product Name | Predator XB273K 3D |
| Display Size | 27” |
| Panel Type | IPS |
| Max. Resolution and Refresh Rate | HDMI: 3840×2160@180 Hz
DP: 3840×2160@180 Hz |
| Tear Technology | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA® G-SYNC® Compatible |
| Surface Type | Matte |
| Response Time | 1 ms / 0.5 ms (GTG, Min.) |
| Contrast Ratio | 100,000,000:1 (ACM) |
| Brightness | 400 nits |
| Viewing Angle | 178° (H), 178° (V) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Colors | 1.07 B |
| Bits | 8 bit + FRC (10 bit with dithering) |
| Input Signal | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (1.4) + SPK + Audio out + USB 3.2 x 2 + USB-B (1 up 2 down) |
| VESA Wall Mounting | 100×100 mm |
| Speaker | 5 W x 2 |
| Power Supply (100 – 240 V) | Internal (C13/C14) |
| Tilt/Swivel/Height Adjustment/Pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / 90° |
| Product Name | Predator X34 F1 |
| Display Size | 34” |
| Panel Type | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Max. Resolution and Refresh Rate | HDMI: 3440×1440@360 Hz
DP: 3440×1440@360 Hz |
| Tear Technology | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA® G-SYNC® Compatible |
| Surface Type | Glossy |
| Response Time | 0.03 ms (GTG) |
| Contrast Ratio | 1,500,000:1 (Native) |
| Brightness | Typ. 300 nits, Peak 1300 nits @ HDR 3% |
| Viewing Angle | 178° (H), 178° (V) |
| Color Gamut | 99% DCI-P3 |
| Colors | 1.07 B |
| Bits | 10 bit |
| Input Signal | 2 HDMI (2.1) + 2 DisplayPort (1.4) + 1 Type-C (65 W) + SPK + Audio out + USB 3.2 x 2 + USB-B (2 up 2 down) |
| VESA Wall Mounting | 100×100 mm |
| Speaker | 5 W x 2 |
| Power Supply (100 – 240 V) | External (C13/C14) |
| Tilt/Swivel/Height Adjustment/Pivot | -5°~ 20° / ±20° / 120 mm / N/A |
| Product Name | Acer Nitro XV345CKR P |
| Display Size | 34” |
| Panel Type | VA |
| Max. Resolution and Refresh Rate | HDMI: 5120 x2160@180 Hz
DP: 5120×2160@180 Hz Type-C: 5120×2160@180 Hz DFR: 2560×1080@360 Hz |
| Tear Technology | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA® G-SYNC® Compatible |
| Surface Type | Matte |
| Response Time | 5 ms (GTG) |
| Contrast Ratio | 4,000:1 (Native) |
| Brightness | Native: 450 nits; HDR1000 mode: peak 1000 nits |
| Viewing Angle | 178° (H), 178° (V) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Colors | 1.07 B |
| Bits | 10 bit |
| Input Signal | 2 HDMI (2.1) + 1 DisplayPort (1.4) + 1 Type-C (65 W) + SPK + Audio out |
| VESA Wall Mounting | 100×100 mm |
| Speaker | 5 W x 2 |
| Power Supply (100 – 240 V) | External (C5/C6) |
| Tilt/Swivel/Height Adjustment/Pivot | -5° to 20° / ±178゚/ 120mm / N/A |
| Product Name | Acer Nitro XV320QX |
| Display Size | 31.5” |
| Panel Type | IPS |
| Max. Resolution and Refresh Rate | HDMI: 5120×2880@165 Hz
DP: 5120×2880@165 Hz DFR: 2560×1440@330 Hz |
| Tear Technology | AMD FreeSync™ Premium |
| Surface Type | Matte |
| Response Time | 1 ms / 0.5 ms (GTG, Min.) |
| Contrast Ratio | 100,000,000:1 max (ACM)
|
| Brightness | 350 nits (cd/m2) |
| Viewing Angle | 178° (H), 178° (V) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Colors | 1.07 B |
| Bits | 8 bit + FRC |
| Input Signal | 2 HDMI (2.1) + 1 DisplayPort (2.1) + SPK + Audio out |
| VESA Wall Mounting | 100×100 mm |
| Speaker | 2 W x 2 |
| Power Supply (100 – 240 V) | Internal (C13/C14) |
| Tilt/Swivel/Height Adjustment/Pivot | -5° – 25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Product Name | Acer Nitro XV273U F5 |
| Display Size | 27” |
| Panel Type | IPS |
| Max. Resolution and Refresh Rate | HDMI: 2560×1440@540 Hz
DP: 2560×1440@540 Hz DFR: 1280×720@1000 Hz |
| Tear Technology | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA® G-SYNC® Compatible |
| Surface Type | Matte |
| Response Time | 1 ms / 0.5 ms (GTG, Min.) / 1 ms (VRB Pro) |
| Contrast Ratio | 1000:1 (Native) |
| Brightness | Native 400 nits
HDR600 mode: peak 600 nits |
| Viewing Angle | 178° (H),178° (V) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Colors | 1.07 B |
| Bits | 8 bit + FRC (10 bit with dithering) |
| Input Signal | 2 HDMI (2.1) + 2 DisplayPort (1.4); 2 HDMI (2.1) + 2 DisplayPort (1.4) + SPK + Audio out |
| VESA Wall Mounting | 100×100 mm |
| Speaker | 2 W x 2 |
| Power Supply (100 – 240 V) | External (C5/C6) |
| Tilt/Swivel/Height Adjustment/Pivot | -5° to 25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
Pricing and Availability
The Predator XB273K 3D will be available in North America in Q4 2026, starting at USD 1,299.99; in EMEA in Q4 2026, starting at EUR 1,499; in China in Q3 2026, starting at RMB 6,999; and in Australia in Q4 2026, starting at AUD 2,499.
The Predator X34 F1 will be available in North America in Q4 2026, starting at USD 1,099.99; and in EMEA in Q3 2026, starting at EUR 1,299.
The Acer Nitro XV345CKR P will be available in North America in Q4 2026, starting at USD 899.99; and in EMEA in Q1 2027, starting at EUR 799.
The Acer Nitro XV320QX will be available in North America in Q4 2026, starting at USD 1,099.99; and in EMEA in Q4 2026, starting at EUR 999.
The Acer Nitro XV273U F5 will be available in North America in Q4 2026, starting at USD 699.99; in EMEA in Q4 2026, starting at EUR 599; and in China in Q3 2026, starting at RMB 4,999.