Motorola Razr Fold Powered by Snapdragon 8 Gen 5 SoC Launched in India with Free One-Time Screen Replacement Offer Worth ₹57,000 and 7 Years of OS Updates
Following the global debut, Motorola has now officially launched the Motorola Razr Fold in the Indian market, with pre-reservations currently being live as well.
Read more about it below.
Motorola Razr Fold – Pricing and Availability
In India, the Motorola Razr Fold has been introduced in three colour options namely Pantone Blackened Blue, Pantone Lily White, and FIFA World Cup 26™ Edition (Black). Furthermore, the device has been launched in 12GB/256GB and 16GB/512GB storage variants, priced at ₹1,49,000 and ₹1,59,000 respectively. Also to note, the FIFA World Cup 26™ Edition (Black) in the 16GB/512GB option carries a price tag of ₹1,69,000.
Speaking about the launch offers, Motorola is offering a ₹10,000 instant bank discount via Axis Bank, HDFC Bank, and SBI cards, or users can alternatively avail up to ₹10,000 exchange bonus as well. Along with this, buyers can also get up to 18 months of no-cost EMI on select bank cards. Additionally, the brand is also offering a free one-time screen replacement plan worth ₹57,000 within one year for customers purchasing the device during the first month sale period, that is till June 20th 2026.
As mentioned above, the Motorola Razr Fold is currently available for pre-order via Flipkart, the Motorola India website, Reliance Digital, and other major retail stores as well. Coming to its official sale date, open sales for the device will begin starting May 20th 2026.

Motorola Razr Fold Specifications
Specifications |
Motorola Razr Fold |
General |
|
| Dimension | Open: 144.47 x 160.05 x 4.55 mm Closed: 160.05 x 73.6 x 9.89 mm |
| Weight | 243 gm |
| Build | Corning Gorilla Glass Ceramic 3 front, metal frame |
| Water Resistance | IP46/IP48/IP49 Water Resistant |
Connectivity |
|
| Network | 2G/3G/4G/5G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 / 6E / 6 / 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 6.0 |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 1 with DisplayPort 1.2 |
Platform |
|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 5 Mobile Platform (3nm) |
| Primary Clock Speed | Up to 3.8GHz |
| GPU | Adreno 829 |
| Operating System | Android 16 |
| Storage Options | 12GB/256GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Display |
|
| Main Display Type | LTPO pOLED Foldable Display |
| Main Screen Size | 8.1” |
| Main Screen Resolution | 2484 x 2232 Pixels |
| Main Refresh Rate | 120Hz |
| Main Brightness | 6200 nits (Peak) |
| Cover Display Type | LTPO pOLED Display |
| Cover Screen Size | 6.56” |
| Cover Screen Resolution | 2520 x 1080 Pixels |
| Cover Refresh Rate | 165Hz |
| Cover Brightness | 6000 nits (Peak) |
Camera |
|
| Rear Camera | 50MP (Main, OIS) + 50MP (Ultra-Wide/Macro) + 50MP (Periscope Telephoto, OIS) |
| Internal Selfie Camera | 32MP |
| Cover Selfie Camera | 20MP |
| Rear Video Recording | 8K@30fps, 4K@120/60/30fps, FHD@240fps |
Sensors |
|
| Fingerprint Scanner | Yes, Side-mounted Fingerprint Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | Yes |
| Hall Sensor | Yes |
| Satellite Connectivity | No |
Battery |
|
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Charging Features | 80W Wired Charging, 50W Wireless Charging, 5W Reverse Wireless Charging |
Audio |
|
| Speakers | Stereo Speakers with Dolby Atmos and Bose Tuning |
| Headphone Jack | No |
Colors |
|
| Color Variants | Pantone Blackened Blue, Pantone Lily White, FIFA World Cup 26 Edition (Black) |