Honor Win Turbo Launch Confirmed for May in China; Likely to Arrive as a Re-Branded Honor Power 2 5G, Pre-Orders Now Live via JD.com

In December of last year, Honor’s first two Win series smartphones were officially launched in the Chinese market, and these devices were the Honor Win and Honor Win RT models. Now, the brand has officially announced that it will be expanding the series with a new smartphone variant called the Honor Win Turbo.
Read more about this latest update below.
Honor Win Turbo – China Launch Teased
Via its official Weibo handle, Honor has teased the launch of its upcoming Honor Win Turbo smartphone in China. In the newly-shared teaser poster, a slight glimpse of the rear camera module can be spotted, featuring the ‘Win’ badging in a red colour accent. Also, this camera module appears to be quite similar to the other variants that have already been introduced under the series.
Additionally, the brand has confirmed that the launch of the Honor Win Turbo smartphone will take place this month (May 2026) in the Chinese market, and pre-order for the device is now live via JD.com – the China-based online e-commerce platform. Looking into the pre-order microsite, the upcoming device is listed with the model number ‘SER-AN00’, and notably, this same model number belongs to the already-launched Honor Power 2 5G smartphone. This could suggest that the upcoming Honor Win Turbo smartphone may arrive with the same specs sheet and features as the Honor Power 2 5G device.
Speaking about the pre-booking details that have been shared, interested consumers in China can reserve the upcoming smartphone by paying CNY 1 through JD.com. Those who pre-book the device will also be eligible to receive a Phone Cooler and one-year full warranty benefits that include Screen Protection, Back Cover Protection, Lens and Liquid Damage Protection, Memory Protection, as well as Motherboard Protection. Along with these offers, consumers can also get a free wireless Bluetooth headset with their purchase and enjoy up to six months of interest-free installment options too.
As mentioned above, the upcoming Honor Win Turbo smartphone is likely to break cover as a re-branded Honor Power 2 5G device since both smartphones carry the same model number. While Honor officially confirms more details concerning the upcoming device, you may also check out the specifications of the Honor Power 2 5G smartphone.

Honor Power 2 5G – Specs
Specifications |
|
General |
|
| Dimension | 162.1 x 76.3 x 8 mm |
| Weight | 216 gm |
| Protection | IP68/IP69K Water & Dust Resistance |
Connectivity |
|
| Network | 2G/3G/4G/5G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | Version 6.0 |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Platform |
|
| Processor | MediaTek Dimensity 8500 Elite (4 nm) |
| Primary Clock Speed | 3.4 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Operating System | Android 16 Based MagicOS 10 |
| Storage Options | 12GB/256GB and 12GB/512GB |
Display |
|
| Display Type | AMOLED Display |
| Screen Size | 6.79” |
| Screen Resolution | 1200 x 2640 Pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness Rate | 8000 nits (Peak) |
Camera |
|
| Rear Camera | 50MP (Main, OIS) + 5MP (Ultra-Wide) |
| Front Camera | 16MP |
Sensors |
|
| Fingerprint Scanner | Yes, Under-display Fingerprint Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR Blaster | Yes |
| Color Spectrum | No |
| Satellite Connectivity | No |
Battery |
|
| Battery Capacity | 10080 mAh |
| Charging Features | 80W Wired Charging, 27W Reverse Wired Charging |
Colors |
|
| Color Variants | Black, White, and Orange |