Amazon Microsite Confirms Redmi Turbo 5 is Launching Soon in India; Rear Design Also Teased
Following the recent teaser shared by Redmi on Amazon India for an upcoming smartphone in India, the brand has now officially revealed the moniker of this device as the Redmi Turbo 5. Additionally, the design of the upcoming smartphone has also now been teased officially via the Amazon microsite.
Here is what has been revealed.
Redmi Turbo 5 – Design Officially Teased
As per the details shared online by the brand, the upcoming smartphone appears to feature a dual rear camera setup with two circular cutouts placed vertically. Circular red accents can also be spotted inside the camera rings as well. Furthermore, the rear panel appears to feature a matte finish and is shown in a black colour option, which could possibly be one of the colour variants of the smartphone.
Looking at the overall design language, the device appears to be quite similar to the Redmi Turbo 5 smartphone that was recently launched in China and later introduced globally as the POCO X8 Pro.

Adding more to this, the alleged model number “2606FRT34I” associated with the upcoming smartphone had also previously appeared on the Bureau of Indian Standards certification platform as well. However, at the moment, there is still not much credible information available regarding this device.

That said, if the upcoming device indeed turns out to be the Redmi Turbo 5 China variant rebranded as the POCO X8 Pro for global markets, then the smartphone could also arrive featuring the MediaTek Dimensity 8500 chipset alongside similar specifications as the previously-launched models.
With teaser banners now live on the dedicated microsite, this ongoing speculation could likely get officially confirmed by the brand itself in the coming days.
In the meantime, users can also check out the specifications of the Redmi Turbo 5 China variant as well.
Specifications |
Device |
General |
|
| Dimension | 157.5 x 75.2 x 8.2 mm |
| Weight | 204 gm |
| Build | Glass front, aluminum frame |
| Protection | IP68/IP69K Water & Dust Resistance |
Connectivity |
|
| Network | 2G/3G/4G/5G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | Version 5.4 |
| NFC | Yes |
| Infrared Port | Yes |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Platform |
|
| Processor | MediaTek Dimensity 8500 Ultra (4 nm) |
| Primary Clock Speed | 3.4 GHz |
| GPU | Mali-G720 MC8 |
| Operating System | Android 16 Based HyperOS 3 |
| Storage Options | 12GB/256GB, 16GB/256GB, 12GB/512GB, and 16GB/512GB |
Display |
|
| Display Type | AMOLED Display |
| Screen Size | 6.59” |
| Screen Resolution | 1268 x 2756 Pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Brightness Rate | 3500 nits (Peak) |
Camera |
|
| Rear Camera | 50MP (Main, OIS) + 8MP (Ultra-Wide) |
| Front Camera | 20MP |
Sensors |
|
| Fingerprint Scanner | Yes, Under-display Fingerprint Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR Blaster | Yes |
| Color Spectrum | No |
| Satellite Connectivity | No |
Battery |
|
| Battery Capacity | 7560 mAh |
| Charging Features | 100W Wired Charging, 27W Reverse Wired Charging |
Colors |
|
| Color Variants | Black, White, Mint |