Acer expands its Aspire AI lineup of Copilot+ PCs with 4 new models; Acer Nitro eCity Plus e-bike, Acer ES Series 3 Select e-scooter, and new Voice Controls in Acer eMobility app also introduced

Yesterday, Acer announced the expansion of its Aspire AI lineup of Copilot+ PCs with four new models: the Acer Aspire X 16 AI laptop, Acer Aspire 18 AI laptop, and Acer Aspire C27 AI and Aspire C24 AI all-in-one desktops.
The new Aspire Copilot+ PCs deliver AI experiences designed to boost productivity and creativity. The lineup includes features like Click-to-do, AcerSense, Acer Intelligence Space, Acer QR capture, Acer AI Image Generator and Acer Video speed controller.
Acer Aspire X 16 AI laptop: Specs
| Model | AX16-I71M |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra X9 processor 388H
Intel Core Ultra X7 processor 358H Intel Core Ultra 5 processor 338H |
| Graphics | Intel Arc Graphics |
| Display | Up to 16” 3K OLED WQXGA+ (2880 x 1800), DCI-P3 100%, 16:10 aspect ratio, DisplayHDR™ True Black 500 certified, peak brightness 500 nits, 100,000:1 contrast ratio, 120 Hz refresh rate |
| Memory | Up to 32 GB LPDDR5X |
| Storage | Up to 2 TB via dual M.2 PCIe Gen4 SSD slots |
| Camera | 1080p IR with temporal noise reduction |
| Audio | DTS® X:Ultra, triple mics, |
| Ports | Two Thunderbolt 4, HDMI 2.1, microSD™ card reader, USB 3.2 Gen 1 Type-A, USB 3.2 Gen 2 Type-A, 3.5 mm combo jack, RJ-45 |
| Battery | 84 Wh 4-cell Li-ion battery
Battery life: Up to 14 hours (based on MobileMark® 2030 test results) Up to 24 hours (based on video playback test results) Up to 19 hours (based on web browsing test results) |
| Networking | Intel Killer Ethernet and Intel Killer Wi-Fi 6E AX1675i, Bluetooth® 5.4 |
| Dimensions/Weight | 354.7 (W) x 250.4 (D) x 10.02/15.9 (H) mm (13.96 x 9.86 x 0.39/0.63 inches)
1.6 kg (3.53 lbs.) with a 4-cell battery pack with a metal cover |
| Features | Copilot+ PC experience, dual fans with Vortex Flow, AcerSense, Acer Intelligence Space |
Acer Aspire 18 AI laptop: Specs
| Model | A18-I71M |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 9 processor 386H
Intel Core Ultra 7 processor 355 Intel Core Ultra 5 processor 325 Intel Core Ultra 5 processor 322 |
| Graphics | Intel Graphics |
| Display | Up to 18” WUXGA (1920 x 1200) IPS 16:10 sRGB 100% display, 400 nits brightness, 165 Hz refresh rate, 1200:1 contrast ratio |
| Memory | Up to 32 GB LPDDR5X |
| Storage | Up to 2 TB via dual M.2 PCIe Gen4 SSD slots |
| Camera | 1080p IR with temporal noise reduction |
| Audio | DTS® Audio |
| Ports | Two Thunderbolt 4, HDMI 2.1, two USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Battery | 71 Wh 4-cell Li-ion battery, supports fast-charging technology
Battery life: Up to 11.5 hours (based on MobileMark® 2030 test results) Up to 22 hours (based on video playback test results) Up to 17.5 hours (based on web browsing test results) |
| Networking | Intel Wi-Fi 7 BE211, Bluetooth® 5.4, Intel Bluetooth LE audio |
| Dimensions/Weight | 400 (W) x 272.4 (D) x 12.4/19.0 (H) mm (15.75 x 10.72 x 0.49/0.75
inches) 2.19 kg (4.83 lbs.) with 4-cell battery pack |
| Features | 180-degree hinge, MIL-STD-810H certified, Copilot+ PC experience, AcerSense, Acer Intelligence Space |
Acer Aspire C27 AI, Acer Aspire C24 AI: Specs
AMD Ryzen processors
| Model | C27D-GGP, C24D-GGP |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | AMD Ryzen™ AI 9 465 processor
AMD Ryzen™ AI 7 445 processor AMD Ryzen™ AI 5 430 processor |
| Graphics | Up to AMD Radeon™ 880M Graphics |
| Display | 27” or 23.8”, FHD (1920 x 1080), optional touchscreen, up to 144 Hz refresh rate, narrow bezel design |
| Memory | Up to 64 GB dual-channel DDR5 |
| Storage | Up to 1 TB M.2 2280 PCIe Gen 4 SSD |
| Camera | 5MP IR pop-up camera with 2 stereo mics |
| Audio | Built-in stereo speakers |
| Ports | USB 2.0 Type C, two USB 2.0 Type A, two USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 1.4b, DisplayPort, LAN, two combo jacks |
| Power Supply | 120 W AC adapter |
| Networking | Wi-Fi 6E, Bluetooth® 5.3 |
| Dimensions | 27”: 614.65 (W) x 163.22 (D) x 458 (H) mm (24.2 x 6.43 x 18.03 inches)
23.8”: 540.40 (W) x 163.22 (D) x 415.51 (H) mm (21.28 x 6.43 x 16.36 inches) |
| Features | ErgoStand design, Copilot+ PC experience, Acer Sense, Acer Intelligence Space, |
Intel Core Ultra processors
| Model | C27D-PTL, C24D-PTL |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor | Intel Core Ultra 7 processor 356H
Intel Core Ultra 7 processor 355 Intel Core Ultra 5 processor 325 |
| Graphics | Intel Graphics |
| Display | 27” or 23.8”, FHD (1920 x 1080), optional touchscreen, up to 144 Hz refresh rate, narrow bezel design |
| Memory | Up to 64 GB dual-channel DDR5 |
| Storage | Up to 1 TB M.2 2280 PCIe Gen 4 SSD |
| Camera | 5MP IR pop-up camera with 2 stereo mics |
| Audio | Built-in stereo speakers |
| Ports | USB 2.0 Type C, two USB 2.0 Type A, two USB 3.2 Gen 2 Type-A, HDMI 1.4b, DisplayPort, LAN, two combo jacks |
| Power Supply | 120 W AC adapter |
| Networking | Wi-Fi 6E, Bluetooth® 5.3 |
| Dimensions | 27”: 614.65 (W) x 163.22 (D) x 458 (H) mm (24.2 x 6.43 x 18.03 inches)
23.8”: 540.40 (W) x 163.22 (D) x 415.51 (H) mm (21.28 x 6.43 x 16.36 inches) |
| Features | ErgoStand design, Copilot+ PC experience, Acer Sense, Acer Intelligence Space |
Aspire AI Copilot+ PCs expanded lineup: Availability
- Acer Aspire X 16 AI laptop: Will be available in North America in August 2026 and in EMEA in July 2026
- Acer Aspire 18 AI laptop: Will be available in North America in August 2026 and in EMEA in June 2026
- Acer Aspire C27 AI and Aspire C24 AI: Will be available in North America in Q3, 2026; in EMEA in September 2026; and in Australia in Q4, 2026 (Intel-powered version of the Aspire C27 AI only)
At Computex 2026, Acer introduced its latest electric mobility- Acer Nitro eCity Plus e-bike and Acer ES Series 3 Select e-scooter. Meanwhile, the company has also upgraded the Acer eMobility app with new voice controls.
Acer Nitro eCity Plus e-bike
The Acer Nitro eCity Plus e-bike (ANCI-R8620O-260) is built for versatility and everyday practicality, supporting flexible cargo configurations for commuting and family use, along with multiple riding modes and responsive power delivery for a smooth and stable ride. Its features are complemented by a removable battery design for convenient charging. It will be available in Taiwan from September 2026, starting at NTD 49,800.
Acer ES Series 3 Select e-scooter
The Acer ES Series 3 Select e-scooter (AES033) emphasises portability and efficiency. Equipped with features tailored for daily urban travel, it offers a lightweight, compact and foldable design with multiple riding modes and features optimised braking and lighting systems. It will be available in EMEA from June 2026, starting at EUR 349.
Acer eMobility App introduces new voice control.
The Acer eMobility app introduces new smartphone-based voice controls, enabling riders to check battery status and control lighting more easily on the go. The app also provides a unified interface for both e-bikes and e-scooters across Acer’s portfolio. It allows users to monitor vehicle status, battery levels, and riding data while providing functions such as lighting control, adjustment of device settings, access to riding history, and performance insights.
On compatible e-scooters, riders can activate an e-lock function via voice commands, while on e-bikes, the app provides alert-based and anti-theft notifications to help riders stay informed of vehicle movement.