iQOO Neo 10 New Asphalt Black and Alpine White Colour Variants Announced in India; Price Starts at ₹34,999 (Including Bank Offers)

Vivo’s sub-brand iQOO had recently teased that it would be bringing two additional colour variants for its May 2025-announced iQOO Neo 10 smartphone in the Indian market. Well, today is the day, and both of these new colour variants have now been made available for purchase in the country.
Check out more about it below.
iQOO Neo 10 – Two New Colour Variants Availability
As for the availability, the two new colour variants – Asphalt Black and Alpine White are now available via Amazon India and the iQOO India website. Customers will be able to get the device in two storage options of 8GB/256GB and 12GB/256GB, priced at ₹37,999 and ₹42,999, respectively. The sale for these variants will begin on 5th May 2026 at 12PM.
With this launch, iQOO is also offering additional instant discount offers for customers. The 8GB/256GB variant comes with a ₹3000 instant Bank (ICICI/HDFC) discount, while the 12GB/256GB variant is offered with a ₹2000 instant discount. Up to 6 months of No-Cost EMI is also being offered.

Speaking more, when the device was initially announced back in May 2025 in India, it was made available in Inferno Red and Titanium Chrome colour options, and four storage variants were introduced. However, for these two new colour options, only two storage variants are being offered. Other than the new colour choices, all the specifications of the device remain the same.
iQOO Neo 10 Specs
Specifications |
iQOO Neo 10 |
General |
|
| Dimension | 163.72 x 75.88 x 8.09 mm |
| Weight | 206 gm |
Connectivity |
|
| Network | 2G/3G/4G/5G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Version 5.4 |
| NFC | Yes |
Platform |
|
| Processor | Snapdragon 8s Gen 4 Mobile Platform |
| Primary Clock Speed | Not Specified |
| GPU | Adreno GPU |
| Operating System | Android 15 Based Funtouch OS 15 |
| Storage Options | 8GB/128GB, 12GB/256GB, and 16GB/512GB |
Display |
|
| Display Type | AMOLED Display |
| Screen Size | 6.78” |
| Screen Resolution | 2800 x 1260 Pixels |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness Rate | 5500 nits (Peak), 2000 nits (High Brightness Mode) |
Camera |
|
| Rear Camera | 50MP (Main) + 8MP (Ultra-Wide) |
| Front Camera | 32MP |
Sensors |
|
| Fingerprint Scanner | Yes, In-display Optical Fingerprint Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR Blaster | Yes |
| Color Spectrum | No |
| Satellite Connectivity | No |
Battery |
|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Charging Features | 120W Wired Fast Charging |
Colors |
|
| Color Variants | Inferno Red, Titanium Chrome, Alpine White, Asphalt Black |