Vivo Pad 6 Pro Launched in China as Next Snapdragon 8 Elite Gen 5 Tablet
Vivo has now introduced its latest flagship tablet, the Vivo Pad 6 Pro, in its home market of China. Before its launch in China, the device was also showcased at MWC 2026, hinting that it would be launched in global markets as well.
Check out more about its specs and features below.
Vivo Pad 6 Pro Specs and Features
Moving on to the specs, it has a 13.2″ display with 4K ultra high resolution, 144Hz esports-level smoothness, and offers upto 1200nits of brightness under the HBM mode. Also, as per Vivo, it supports around 13 native 4K games as well. Vivo has equipped it with self-developed dual side light incident tech, and additionally comes with Dolby Vision, HDR Image enhancement engine, and eco-grade colour management. Motion sickness visual aid, Adapts to ambient lighting for natural comfort, Supports multiple brightness adaptation modes, Paper-like colours and texture, TÜV Rheinland hardware-level low blue light certification with Full DC dimming, flicker-free are also its display features.
Vivo Pad 6 Pro has an 8-speaker offering a panoramic acoustic system. Speaking more about the audio, it offers a 3D spatial listening experience with a self-developed Super Audio 7.0 sound effect. For FM lovers, it has a 10-band FM equaliser.
Under the hood, it is powered by a Snapdragon 8 Elite Gen 5 SoC, paired with LPDDR5X RAM and internal storage based on UFS 4.1. Talking about the AnTuTu benchmark score, it has achieved 4.41 million, which, by the way, has crossed the current benchmark scores of Honor MagicPad 3 Pro 13.3. With this score, it will likely be topping the AnTuTu Benchmark listing for the month of March.
For gaming, the device supports in-game live screenshots, improved sound positioning for FPS games, and also offers super-resolution and frame enhancement features for a smoother and clearer gaming experience, although limited to supported titles.
With a lot of gaming, heat is generated, and for this, Vivo has added a three-dimensional heat dissipation system with 71446mm2 as the total heat dissipation area of VC and superconducting graphite. Through this, Vivo claims a 15% improvement in Heat dissipation compared to its predecessor.
It has a 13000mAh super large battery with 66W fast wired charging support, which Vivo claims can give up to 78 days of standby time or 13.1h of continuous watching online short videos. Also, it offers a direct drive power supply, which maintains the temperature while charging. Adding more to this, the device also offers Clean background processes + intelligent sleep mode, which ensures long-lasting power saving and standby time.
vivo Pad6 Pro Specifications
Specifications |
vivo Pad6 Pro |
General |
|
| Dimension | 297.03 x 199.82 x 6.18 mm |
| Weight | 663 g |
| Color Variants | Purple, Blue, Grey |
Platform |
|
| Processor | Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3nm) |
| CPU | Octa-core |
| GPU | 1200MHz GPU |
| Operating System | OriginOS 6 (Tablet) |
| Storage Options | 8GB/256GB, 12GB/256GB, 12GB/512GB, 16GB/512GB |
| Memory Type | LPDDR5X RAM + UFS 4.1 Storage |
Display |
|
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 13.2” |
| Aspect Ratio | 3:2 |
| Screen Resolution | 3840 x 2512 Pixels |
| Refresh Rate | Up to 144Hz |
| Touch Sampling Rate | 288Hz / 480Hz / 540Hz |
| HDR Support | Yes |
| Color | 10.7 billion colours |
Camera |
|
| Rear Camera | 13MP |
| Front Camera | 8MP |
| Video Recording | Up to 4K (Rear) |
Audio |
|
| Speakers | 8-speaker panoramic audio system |
Battery |
|
| Battery Capacity | 13000 mAh (typical) |
| Charging | Type-C Charging |
Connectivity |
|
| Wi-Fi | 2.4GHz / 5.1GHz / 5.8GHz |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| USB | USB Type-C (USB 3.2 Gen 1) |
| OTG | Supported |
| Audio Jack | Type-C (Digital) |
Sensors |
|
| Sensors | Accelerometer, Ambient Light Sensor, Gyroscope, Hall Sensor, Color Temperature Sensor |
Pricing and Availability
The Vivo Pad 6 Pro is available in three colour options – Inspiration Purple, Relax Blue, and Free Gray.
The pricing and storage options are as follows:
- 8GB + 256GB – 4499 yuan
- 12GB + 256GB – 4999 yuan
- 12GB + 512GB – 5799 yuan
- 16GB + 512GB – 6699 yuan