New Realme Narzo Series Device Teased on Amazon India, Launch Expected Soon

Just recently, a new smartphone has been teased to launch soon in the Indian market via a microsite on Amazon India. While the listing does not reveal any of its key specifications, it does confirm that the upcoming device will be the successor to the Realme Narzo 80 Lite 5G smartphone.
Read more about it below.
Realme Narzo Lite – India Launch Hinted
As per what has now been revealed via the microsite, the next Narzo Lite device will be arriving as the successor to the Realme Narzo 80 Lite 5G model. In addition to this, a slight glimpse of the rear design has also been shared, pointing to a similar design language as its predecessor. While the official moniker has not yet been mentioned, it is believed that the device could possibly be named the Narzo 90 Lite. However, a recent leak has suggested that the brand may drop the Lite variant in the Narzo 90 series and instead introduce a Narzo 100 Lite 5G smartphone in the Indian market.
Speaking more, the same report that revealed the moniker has also mentioned that the upcoming device is expected to carry the model number “RMX5261”. It further reveals that the smartphone could be offered in Thunder Black and Frost Silver colour options, along with 4GB/64GB, 4GB/128GB, and 6GB/128GB storage variants. To note, this particular model number was previously associated with the Realme P4 Lite 5G smartphone, which itself is said to be a rebranded version of the Realme C83 5G device. This hints at the possibility that another rebranded model could be in the works.
In terms of availability, with the microsite now live, more details can be expected to be revealed soon, which would likely confirm whether the upcoming device will indeed be a rebranded version of the Realme P4 Lite 5G or not.
You can check out the specs of the Realme P4 Lite 5G below:
Specifications |
Realme P4 Lite 5G |
General |
|
| Dimension | 166.3 x 78.1 x 8.4 mm |
| Weight | 212 gm |
Connectivity |
|
| Network | 2G/3G/4G/5G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Version 5.3 |
| NFC | No |
Platform |
|
| Processor | MediaTek Dimensity 6300 |
| Primary Clock Speed | Not specified |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Operating System | realme UI 7.0 |
| Storage Options | 4GB/64GB, 4GB/128GB, and 6GB/128GB (LPDDR4X + eMMC 5.1) |
Display |
|
| Display Type | LCD Display |
| Screen Size | 6.8” |
| Screen Resolution | 720 x 1570 Pixels |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness Rate | 700 nits (typ) / 900 nits (HBM) |
Camera |
|
| Rear Camera | 13MP (Main) |
| Front Camera | 5MP |
Sensors |
|
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Gyroscope | No |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR Blaster | No |
| Color Spectrum | No |
| Satellite Connectivity | No |
Battery |
|
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Charging Features | 15W Wired Charging |
Colors |
|
| Color Variants | Mosaic Green, Mosaic Blue |