Lava Bold N2 Lite Officially Teased to launch Soon in India

Following the launch announcement of the Lava Bold N2 Pro 4G smartphone, the Indian smartphone maker – Lava International has now teased yet another device under the same Lava N2 series for Indian customers.
Check out more about this latest update below.
Lava Bold N2 Lite – India Launch Teased
This upcoming device is revealed to be the third smartphone under the Lava Bold N2 series, and it has now been officially teased by the brand. As of now, apart from confirming its arrival in the Indian market, the teaser does not reveal any further details, neither revealing its availability via any particular e-commerce platform.
Speaking more, the teaser poster shared via the brand’s official X account offers a glimpse of the smartphone in a black colour option. This, however doesnt reveal any additional design or specification-related details.

Looking into previous launches, the predecessor model – Lava Bold N1 Lite 4G – had debuted in India featuring the MediaTek Helio G99 chipset. So it remains to be seen whether the upcoming Lava Bold N2 Lite will also retain the same processor or if the brand could opt for a Unisoc chipset, similar to what has been used on other variants in the Bold N2 series.
Since this is only the first teaser, more updates concerning the Lava Bold N2 Lite smartphone can be expected to be shared by the brand in the coming days.
Lava Bold N1 Lite Specifications
Specifications |
Lava Bold N1 Lite |
General |
|
| Brand | Lava |
| Model | Bold N1 Lite |
| Price in India | ₹6,999 |
| Dimensions | 165.00 x 76.00 x 9.00 mm |
| Weight | 193 g |
| Ingress Protection | IP54 |
| Color Variants | Crystal Blue, Crystal Gold |
Display |
|
| Display Type | LCD |
| Screen Size | 6.75” |
| Screen Resolution | 720 x 1600 pixels (HD+) |
| Pixel Density | 269 PPI |
| Refresh Rate | 90Hz |
Platform |
|
| Processor | MediaTek Helio G99 |
| CPU | Octa-core |
| Operating System | Android 15 |
| Storage Options | 3GB + 64GB |
Camera |
|
| Rear Camera | 13MP Dual Camera Setup |
| Front Camera | 5MP |
Battery |
|
| Battery Capacity | 5000 mAh |
| Charging Features | 10W Fast Charging |
Connectivity |
|
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| USB | USB Type-C |
| 3.5mm Jack | Yes |