iQOO 15 Gets New Apex Colour in India; Pre-Orders Now Live with Offers
The iQOO 15 was launched back in November last year in two colour options – Legend and Alpha Black. Now, the brand has officially introduced a third colour option in India, called the Apex colour.
Read more about it below.
iQOO 15 – New Apex Colour Option
Prior to its India launch, the iQOO 15 was released in China just a month before, where this new colour variant was available under the name “Soaring Cloud Edition”. Just like the “Soaring Cloud Edition” this newly introduced Apex colour option features a dual-tone rear panel that shifts between red and silver shades depending on the viewing angle.
In terms of specifications, the device remains unchanged, as this is purely a new colour variant.
Pre-bookings are currently open via Amazon India and the iQOO India website at ₹1,000. Customers who successfully pre-book the device will receive a free iQOO TWS 1e, along with an instant ₹6,000 discount and up to 12 months of no-cost EMI if the remaining amount is paid by 5th April 2026, 12 PM IST.
iQOO 15 Specifications (India)
Specifications |
iQOO 15 |
General |
|
| Dimension | 163.7 x 76.8 x 8.1 mm |
| Weight | 215 or 220 gm |
Connectivity |
|
| Network | 2G/3G/4G/5G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7 With Dual-Band Support and Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | Version 6.0 |
| NFC | Yes |
| USB | USB Type-C 3.2, OTG |
Platform |
|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 (3 nm) |
| Primary Clock Speed | 4.6 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
| Operating System | Android 16 Based OriginOS 6 |
| Storage Options | 12GB/256GB, 16GB/512GB |
Display |
|
| Display Type | LTPO AMOLED Display |
| Screen Size | 6.85” |
| Screen Resolution | 1440 x 3168 Pixels |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness Rate | 6000 nits (Peak) |
Camera |
|
| Rear Camera | 50MP (Wide, OIS) + 50MP (Periscope Telephoto, OIS, 3x Zoom) + 50MP (Ultra-Wide) |
| Front Camera | 32MP (Wide) |
Sensors |
|
| Fingerprint | Yes, Under-Display Ultrasonic Fingerprint Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| Satellite Connectivity | No |
Battery |
|
| Battery Capacity | 7000 mAh (Si/C Li-Ion) |
| Charging Features | 100W Wired Fast Charging / 40W Wireless Fast Charging |
Colors |
|
| Color Choices | Legent (White), Alpha (Black) and Apex – New |