Infinix Note 60 Pro with Active Rear Matrix Display to Launch in India on April 13th, Flipkart Availability Confirmed
The February-announced Infinix Note 60 Pro smartphone is now heading to the Indian market, as its Flipkart microsite has gone live, revealing a few key details about the device for the region.
Read more about it below.
Infinix Note 60 Pro – India Launch Teased via Flipkart Microsite
As per the details shared on the Flipkart microsite, the Infinix Note 60 Pro smartphone has been teased with the tagline “Stand out Take Note”, and it is currently marked as ‘coming soon’. One of the key highlights revealed is the presence of an active rear matrix display, which is said to offer notifications and updates functionality.
Speaking more, the microsite has also revealed a scheduled timeline for feature reveals. As per it, the next set of details will be unveiled tomorrow at 12 PM, followed by performance-related specifications on the 7th of April at 12 PM, and display, battery, health, and AI-related features on the 10th of April at 12 PM.
Regarding the launch, while the Flipkart microsite does not explicitly mention the launch date, the brand’s official India website points to an April 13th launch at 12 PM IST. Previously, the device was also spotted on the Carlcare India website, which revealed two memory options of 8GB/128GB and 8GB/256GB.
Additionally, via TÜV certification listings, the smartphone is said to arrive with two battery capacity variants of 5850mAh and 6340mAh, which could possibly vary depending on the region. In global markets, the device has been introduced with a 6500mAh battery, so it remains to be seen which variant will be made available in India.
Stay tuned for more updates.
Infinix Note 60 Pro (Global) Specifications
Specifications |
Infinix Note 60 Pro |
General |
|
| Dimension | 162.37 x 77.17 x 7.36 mm / 7.45 mm |
| Weight | 201.7 gm |
Connectivity |
|
| Network | 2G/3G/4G/5G |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth | Version 5.4 |
| NFC | Yes |
Platform |
|
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) |
| Primary Clock Speed | 2.7 GHz |
| GPU | Adreno A810 |
| Operating System | Android 16 Based XOS 16 |
| Storage Options | 8GB/256GB and 12GB/256GB (LPDDR5 + UFS 2.2) |
Display |
|
| Display Type | LTPS AMOLED Display |
| Screen Size | 6.78” |
| Screen Resolution | 1208 x 2644 Pixels |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness Rate | 700 nits (typ) / 1600 nits (HBM) / 4500 nits (Peak) |
Camera |
|
| Rear Camera | 50MP (Main, OIS) + 8MP (Ultra-Wide) |
| Front Camera | 13MP |
Sensors |
|
| Fingerprint Scanner | Yes, In-display Fingerprint Sensor |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity Sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Compass | Yes |
| Barometer | No |
| IR Blaster | Yes |
| Color Spectrum | No |
| Satellite Connectivity | No |
Battery |
|
| Battery Capacity | 6500 mAh |
| Charging Features | 90W Wired Fast Charging / 30W Wireless Charging / 7.5W Reverse Charging |
Colors |
|
| Color Variants | Mist Titanium, Deep Ocean Blue, Solar Orange, Mocha Brown, Torino Black, Frost Silver |